0553 315 45 08
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Geri Bağlantılar Yararlı mı – Zararlı mı

16 Kasım 2022
501 kez görüntülendi

Zararlı Backlink Analizi

Backlinkler önemli bir SEO aracıdır. O kadar önemli ki, göreceli yeni başlayanlar bile artık bir web sitesini arama motoru sıralamasının en üstüne çıkarmaya çalışırken ne kadar önemli olabileceklerini biliyorlar.

Ancak tüm geri bağlantılar aynı değildir. Bazıları bir web sitesine yalnızca “yardım edemez” değil, aynı zamanda ona da zararlı olabilir. Bu tür çok fazla geri bağlantı cezalara bile neden olabilir. Peki zararlı backlinkleri nasıl tanıyorsunuz?

Hepsinden önemlisi: Bir web sitesine zarar vermelerini nasıl önleyebilirsiniz?

 

Bu arada Backlink Nedir ?

Başka bir web sitesinden sizin web sitenize verilen bağlantılara verilen isimdir backlink. Backlinkler SEO için son derece önemlidir.

Backlinkler Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) için neden değerlidir?

Bu bağlantılar yalnızca bir kaynağa atıfta bulunmak veya bilgi paylaşmak için kullanılmaz, aynı zamanda SEO uzmanları tarafından bir web sitesini arama motoru sıralamasında yukarı taşımak için de kullanılır.

Aslında, geri bağlantılar o kadar önemlidir ki, gerçekten değerli bazı bağlantılar internet sitenizi otoriterliğini ve varlığını önemli ölçüde artırabilir. Geçmişte seo’lar, nereden geldiklerine veya bir anlam ifade edip etmediklerine bakılmaksızın, web sitelerinin mümkün olduğunca çok sayıda geri bağlantıya sahip olmasını sağlardı. Bu taktiklerin bir sonucu olarak, birçok web sitesi sıralamalarını iyileştirdi.

İyi ve Kaliteli bir backlink nedir?

 

Temel olarak, iyi bir backlinkin üç özelliği vardır:

  • Web sitenizin kategorisi ile alakalı
  • Arama motoru tarafından sevilen ve otoriter olan bir siteden gelen bağlantı
  • Çeşitli bağlantılar aldığınız kategoriniz ile uyuşmasa da aldığınız backlink türleridir.

 

 

Peki Bu Backlinkleri zararlı yapan nedir?

Birkaç yıl önce Google, SEO için kullanılan spam geri bağlantılara karşı bir güncelleme yaptı. Ve artık tüm geri bağlantıları eşit olarak derecelendirmeyen Google Penguin güncellemesini kullanıma sundular. Penguen güncellemesinde aldığınız backlinklerin değerlerinin  ne kadar etkili olduğunu derecelendirir ve sizin sitenize ona göre puanlama yapar ve bu puanlama sonrasında siteniz belirtilen kelimelerde yükseliş gösterir.

 

Zararlı Backlinkler nasıl kaldırılabilir ?

 

Öncelikle bu işlemler için ahrefs, semrush ve benzeri sistemlerden geri bağlantı( Backlink) lerinizi listeleyerek zararlı backlinkleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Buradaki aldığınız zararlı backlinklerinizi  aşağıdaki txt de düzenleme yaparak buradaki Sitenize gelen bağlantıları Reddetme Linkinden Reddedebilirsiniz.

 

# İki sayfa reddedilecek
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# Bir alan adı reddedilecek
domain:shadyseo.com

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

[single_loop]