0553 315 45 08
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yerel SEO (Lokasyon Bazlı SEO)

17 Kasım 2022
555 kez görüntülendi

Yerel SEO

 

Yerel SEO (lokasyon bazlı SEO), özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için büyük önem taşır. Potansiyel müşterilerin hizmet veya ürün almak için internet üzerinden aramalar yapması, yerel bazdaki işletmeler için bu çalışmaları adeta zorunlu hale getirmiştir.

 

Yerel SEO Ne Demektir?

yerel seo nedir

Yerel SEO; coğrafi sonuçların gösterileceği yerel aramalara yönelik olarak yapılan SEO çalışmalarının tamamıdır. Daha farklı bir ifadeyle yerel SEO; yerel aramalarda daha üst sıralara çıkmak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.

 

Google başta olmak üzere arama motorları üzerinden yapılan aramaların bazıları organik iken, bazıları ise yereldir. Yerel bir işletmeden hizmet veya ürün almak için yapılan bu aramalarda kullanıcılara, lokasyon bazlı yerel sonuçlar gösterilir. İşte gösterilen bu sonuçlarda daha üst sıralarda yer almak için yapılan arama motoru optimizasyonu, yerel SEO çalışmaları olarak ifade edilir.

 

Hizmet alımı için Google üzerinden yapılan bir aramanın sonuçlarına bakıldığında, en üstte (varsa) reklam sonuçları, onun altında yerel paketler (snack pack) ve en altta ise organik sonuçlar yer alır. Snack Pack; yapılan aramayla en alakalı olan 3 yerel işletmenin gösterildiği bölümdür.

 

Yapılan araştırmalar, kullanıcıların %27’lik bölümünün reklamlara, %33’lük bölümünün snack pack kısmına ve geri kalan %40’lık bölümün ise organik sonuçlara tıkladığını gösterir. Dolayısıyla işletmeler açısından yerel SEO büyük bir önem taşır ve büyük bir müşteri kitlesi anlamına gelir.

 

Yerel veya Local SEO çalışmalarında temel hedef arama motorlarıdır. Ancak burada Google’ın yeri çok daha önemlidir. Türkiye’deki arama motoru kullanım istatistiklerine bakıldığında Google’ın %83’ten daha fazla tercih edildiği görülür. Dolayısıyla yapılacak çalışmaların merkezinde Google yer almalıdır. Ancak Yandex ve Bing gibi diğer seçenekler de göz ardı edilmemeli ve bunlara yönelik çalışmalar da yapılmalıdır.

Local SEO Nasıl Yapılır?

Local SEO, oldukça kapsamlı ve profesyonellik gerektiren çalışmalardır. Bu çalışmaların bir bütünlük teşkil ettiği ve yapılan her çalışmanın diğerlerini etkilediği unutulmamalıdır. Dolayısıyla yerel SEO çalışmalarının bir bütünlük içinde planlanması ve gerçekleştirilmesi gerekir. Bu çalışmalar şu şekildedir:

·         Konum İçeren Başlıklar

Arama motorları için içerik başlıkları çok önemlidir. Bu başlıklarda kullanılacak konum belirten kelimeler, Google botlarınca fark edilir. Böylece konum odaklı arama sonuçlarında daha iyi bir sıra elde edilmesi sağlanır.

·         Yerel Odaklı Anahtar Kelime

SEO çalışmalarının temelini, doğru anahtar kelimeler oluşturur. Yapılacak rakip analizi ve anahtar kelime analizi sonrasında yerel anahtar kelimeler belirlenmelidir. Bu süreçte profesyonel araçlardan ve programlardan yararlanılmalıdır. Belirlenmiş olan anahtar kelimelerle ilgili kaliteli içerikler oluşturularak, yerel aramalarda daha iyi sıralar elde edilecektir.

 

·         Arama Niyetine Uygun İçerik

Google ve diğer arama motorları, kullanıcıların arama niyetlerine uygun sonuçları göstermeyi hedefler. Bunun için farklı kriterleri dikkate alarak sıralama yapar. Yerel SEO çalışmalarına yönelik içerikler üretilirken, kullanıcıların arama niyetlerinin dikkate alınması gerekir. Yani sadece arama motorlarına yönelik içerikler değil, içerisinde yerel anahtar kelimelerin ve başlıkların olduğu, arama niyetine yönelik içerikler oluşturulmalıdır.

 

·         Harita Kaydı

Google Haritalar, Yandex Navigasyon ve Apple Haritalar yerel aramalarda etkili olan araçlardır. Local SEO çalışmaları kapsamında bu haritalara kayıtların yapılması gerekir. Böylece insanlar, hizmet almak için yakın çevrelerine dair aramalar yaptıklarında, ilgili işletmeler görünür hale gelecektir.

 

·         Yerel Kaynaklardan Faydalanma

Yerel kaynaklardan yararlanma, en etkili yerel SEO yöntemlerinden biridir. Yerel çaplı olarak yapılacak reklam ve tanıtım çalışmaları, o bölgeden kullanıcıların web sitesini ziyaret etmesini sağlar. Böylece ilgili site ile o bölge organik olarak ilişkilendirilir ve bu durum, Google gibi araçlar tarafından da algılanır.

 

·         NAP Düzenlemesi

NAP, yani isim, adres ve telefon (Name, Adress, Phone) düzenlemesi, bu alandaki bir diğer önemli çalışmadır. Web sitesindeki iletişim bilgilerinin detaylı ve doğru olarak düzenlenmesi gerekir.

Local SEO çalışmalarından öne çıkanlar bu şekildedir. Ancak söz konusu çalışmaların diğer site içi ve site dışı çalışmalardan bağımsız olmadığı ve onlarla bir bütünlük içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır.

Yerel Site İçi SEO Faktörleri

Yerel SEO, site içi ve site dışı çalışmalar olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Site içi çalışmalar, lokasyon bazlı olarak site içerisinde yapılan çalışmalardır. Bu noktada bazı önemli faktörler vardır. İstenen sonuçların alınabilmesi için bunların mutlaka dikkate alınması gerekir. Yerel site içi SEO faktörleri şu şekildedir:

·         Konuma Ait Alt Başlık Etiketleri

HTML öğesi, web sitesinin arama motorlarına görünen yüzüdür. Burada kullanılacak alt başlık etiketlerinde konuma yer verilmesi, ilgili web sitesi ile konum arasında ilişki kurulmasını sağlayacaktır.

·         URL

Site içi SEO çalışmalarında URL yapısı çok önemlidir. URL içerisinde anahtar kelimenin geçmesi ve URL’nin de kısa olması gerekir. Yerel SEO için yapılan çalışmalarda, URL içerisinde konum veya bölge bildiren kelimeler de kullanılabilir.

 

·         Görsel Optimizasyon

Lokasyon bazlı SEO için bir diğer önemli site içi faktör, görsel optimizasyonudur. Kullanılan görsellerin sıkıştırılması ve hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir. Bunun yanında görseller için kullanılacak alt etiketlerde, konuma dair kelimelerin geçmesi önemlidir. Böylece bölgesel arama sonuçları içerisinde görselleriniz de yer alacaktır.

 

·         Sesli Arama Optimizasyonu

Bilindiği gibi artık insanlar mobil cihazlarından sesli olarak da aramalar yapmaktadır. Bu aramalarda üst sıralara çıkabilmek için uzun kuyruklu kelimeler kullanılabilir. Ayrıca doğal bir dil tarzı benimsenmeli ve doğal olmayan dil kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Yerel site içi SEO faktörleri genel olarak bu şekildedir.

Google My Business Kaydının Yapılması

Yerel SEO (Lokasyon Bazlı SEO)

Google My Business veya dilimizdeki karşılığı ile Google Benim İşletmem, Google tarafından işletme sahipleri için sunulan bir kayıt sistemidir. Bu kayıt sistemi sayesinde ilgili işletme, aramalarda görünür hale gelir ve arama sonuçları içerisinde yer almaya başlar.

Buradaki kayıt işleminin temel amacı, işletmenizin Google tarafından tanınmasının ve kayıt altına alınmasının sağlanmasıdır. Detaylı bir şekilde yapılan kayıt sonrasında ilgili işletme lokal aramalardaki sonuçlar içerisinde yer almaya başlar.

Google My Business kaydı, bulunurluğu direkt olarak etkiler. Yapılan araştırmalar, işletme hesabı olanların daha yüksek bulunurluğa sahip olduğunu göstermiştir. Rekabetin üst seviyede olduğu günümüzde, daha fazla kişiye ve müşteriye ulaşabilmek için bu kaydın yapılması artık bir zorunluluktur.

İşletme kaydı yapılırken; işletme ismi, ülke, adres, posta kodu, il ve ilçe, telefon numarası ve işletmenin kategorisi istenir. İstenen bilgilere bakıldığında çok büyük bir kısmının lokasyon bazlı SEO ile direkt ilişkili olduğu görülecektir. Dolayısıyla yerel SEO açısından da işletme kaydının yapılması bir gerekliliktir.

Yerel işletme kaydı, Google’ın My Business sayfasının ziyaret edilmesi gerekir. Buraya giriş yaptıktan sonra adımları takip ederek işletmenin bilgileri girilerek işlemler tamamlanmalıdır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra hesap yönetim sayfası üzerinden web sitesi adresi girilebilir, ayarlar değiştirilebilir ve benzeri düzenlemeler yapılabilir.

Yerel SEO ile ilgili bilinmesi gereken genel detaylar bu şekildedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile yerel bazlı olarak hizmet veren işletmeler açısından bu çalışmalar çok önemlidir. İstenen başarının elde edilmesi için mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Ayrıca genel SEO çalışmaları ile bütünleşik bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

[single_loop]