0553 315 45 08
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Domain Authority: Bu bir Google Sıralama Faktörü mü?

19 Kasım 2022
534 kez görüntülendi
Domain Authority: Bu bir Google Sıralama Faktörü mü?

Domain Authority

 

Domain Authority, SEO uzmanları için en önemli metriklerden biridir. Web sitenizin Google ve diğer arama motorlarında ne kadar iyi sıralandığını gösteren üçüncü taraf bir ölçümdür. Peki yüksek Etki Alanı Otoritesine sahip olmak tam olarak ne anlama geliyor? Ve alan adı otoritesi bir Google sıralama faktörü müdür?

Domain Authority Nedir?

Etki alanı otoritesi, bir web sitesinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını belirleyen 1-100 arası bir puandır. Moz tarafından hesaplanır ve Google için doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak sıralamalarınızı etkiler.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için iki web sitesi örneğini ele alalım: [www.example-com](https://www.example-com) ve [example-net](https://example-net). Bu sitelerin her ikisi de kendilerine işaret eden aynı miktarda geri bağlantıya sahiptir (her ikisinde de 10 tane vardır). Ancak, www.example-com’un example-net’ten daha yüksek alan otoritesine sahip olduğunu görebiliriz, bu nedenle arama sonuçlarında daha düşük DA’ya (diğer adıyla “alan otoritesi”) sahip rakibinden daha üst sıralarda yer alacaktır.

Domain Authority nasıl çalışır?

Alan Adı Yetkisi, bir web sitesinin Google’ın arama motorunda ne kadar iyi sıralanacağını tahmin eden bir puandır. Etki Alanı Yetkisi, geri bağlantılar ve sayfa içeriği dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanır. Alan Adı Otoriteniz ne kadar yüksekse, Google’ın SERP’lerinde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) iyi bir sıralamaya sahip olma olasılığınız o kadar yüksektir.

Domain Authority bir Google sıralama faktörü müdür?

Etki alanı otoritesi, Google’ın bir web sitesinin kalitesini belirlemek için kullandığı bir metriktir. Doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak sitenizin ne kadar önemli olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca, web sitenizin ne kadar iyi sıralanacağının mükemmel bir göstergesi değildir.

Domain Authority puanınızı artırabilir misiniz?

Yüksek kaliteli içerik oluşturarak, diğer sitelerden bağlantılar toplayarak (backlink) ve sitenizin etrafında bir marka oluşturarak alan adı otoritenizi artırabilirsiniz.

Google, bir web sitesinin algılanan güvenilirliğini artırmak için Alan Adı Yetkisini sıralama faktörlerinden biri olarak kullanır. Daha yüksek bir Etki Alanı Yetkisi, Google‘ın sitenizi daha düşük puanlı diğer sitelerden daha yetkili gördüğü anlamına gelir. Daha düşük DA puanına sahip benzer web sitelerine kıyasla sitenizin arama sonuçlarında görünme olasılığı daha yüksektir.

Sıralama konumunuzu belirleyen diğer faktörler

Sıralama konumunuz söz konusu olduğunda devreye giren faktörleri anlamak için Google‘ın birkaç algoritması hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Google Panda, ilk algoritmalarından biriydi ve 2011 yılında çok fazla kopyalanmış veya düşük kaliteli içeriğe sahip web sitelerini cezalandırmanın bir yolu olarak oluşturuldu. Daha sonra 2016 yılında Panda 4.0 ile güncellendi ve mobil kullanılabilirliğin yanı sıra kullanıcı deneyimine (UX) de vurgu yapıldı.

Google Penguin, anahtar kelime doldurma veya kapı sayfaları (yani, yalnızca başka bir siteye trafik çekmek için tasarlanmış sayfalar) gibi “siyah şapka” SEO taktikleri uygulayan siteleri hedef alan bir başka algoritmadır. 2012’de kullanıma sunulmuş ve o tarihten bu yana üç kez güncellenmiştir: Penguen 1.1, 2.0, 3.0 ve son olarak 4.0. Bu güncellemelerle yapılan iyileştirmeler, dünya çapında tüm dillerde tam olarak uygulanmadan önce geriye dönük olarak uygulandı, bu nedenle önceki sürümlerden herhangi birinden etkilendiyseniz, herkes bu değişikliklerden ilk bakışta hemen bir etki görmeyecek olsa da, yine de bu güncellemenin bir parçası olarak kabul edileceksiniz çünkü sitenizin ne kadar süre önce oluşturulduğuna / güncellendiğine bağlı olarak bazı şeyler diğerlerinden daha uzun sürebilir, çünkü her dilin bu türlerin ne kadar süreceğine dair kendine özgü kuralları vardır.

Web sitenizin Etki Alanı Otoritesini takıntı haline getirmeyin.

Alan Adı Yetkisi, Google için bir sıralama faktörü değildir. Web sitenizin popülerliğinin, kalitesinin veya güvenilirliğinin bir göstergesi değildir. Peki, nedir bu?

Moz’a göre: “Domain Authority (DA), bir web sitesinin arama motorlarında ne kadar güvene veya “meyve suyuna” sahip olduğunu belirleyen birincil ölçütümüzdür.” Başka bir deyişle DA, bir sitenin arama sonuçlarında ne kadar iyi sıralanacağını belirleyen birçok metrikten sadece biridir.

Etki Alanı Otoritesi bir gecede değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Web sitenizin Etki Alanı Otoritesi puanını yükseltmek zaman ve çaba gerektirir, ancak yukarıdaki adımları izlerseniz buna değecektir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

[single_loop]