0553 315 45 08
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal Medya Hesap Güvenliği

02 Kasım 2022
570 kez görüntülendi

Hesap Güvenliği

 

Dijital dünyada kişisel güvenliğiniz hakkında almamız gereken önlemler nedir, biliyor musunuz?

Dijital dünyada kişisel güvenliğiniz hakkında almamız gereken önlemler nedir, biliyor musunuz? Bu yazıda sosyal medyada güvenliğine değinelim isterseniz biraz.

İnternet hayatımızda önemli bir yer işgal ediyor, artık her yerden tek bir tuşlamayla internetin sihirli dünyasına ulaşabiliyoruz. İstediğimiz bilgiye zaman ve mekandan bağımsız olarak ve en önemlisi kaynak problemi çekmeden çok zengin bir içerik ortamına ulaşabiliyoruz. Ancak internet artık bir amaç olmaktan çıkıp bir araç haline geldi. Hepimiz artık bir dijital kullanıcıya dönüştük; ama Facebook, ama Twitter, ama Google+ vasıtasıyla.

İnternette kendimizi seçtiğimiz bir veya daha fazla sosyal platformda tanıdığımız ya da ortak arkadaş olduğumuz insanlarla etkileşim kurarak sosyal medya kullanıcısı haline dönüşürüyoruz. Kişisel bilgilerimizi dijital dünyaya açtığımız bu noktada kişisel veri güvenliği de ön plana çıkıyor. İnsanlarla etkileşim kurduğumuzda onların bizi tanımasını, hakkımızda bilgi sahibi olmalarını ister istemez sağlamış oluyoruz.

Peki biz dijital dünyada güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Her Şeyden Önce Güvenli Parola Seçimi

Hangi sosyal platformu kullanırsak kullanalım, üçüncü şahıslar zayıf halkayı bulana kadar tüm hesaplarınızı tek tek kontrol edebilir ve koymuş olduğunuz parolayı eğer basitse, tespit edip amaçlarına ulaşabilirler. Öncelikle oluşturduğunuz parolalarda mutlaka büyük harf, küçük harf, özel karakterler ve rakam tercih etmelisiniz.

Farklı Platform için Farklı Parola

Güvenlik uzmanları bu konuya önemle vurgu yapıyorlar: Tüm hesaplarda kullandığınız tek bir şifre sizi daha kolay bir hedef haline getirebilir. Üçüncü şahıslar parolanızı kendi yöntemleriyle tespit ettiklerinde bu parolayı daha fazla bilgiye ulaşabilmek için diğer hesaplarınızda da deniyebilirler, o yüzden hesaplarınızda farklı parolalar seçmeniz daha güvenli olacaktır.

Sosyal Mühendislik Tehlikesi

Gelişen teknoloji ve bilişim beraberinde yeni kavramları da getiriyor. Bunlardan birisi de Sosyal Mühendislik.

Nedir peki Sosyal Mühendislik? Kısaca insanları etkileme sanatı diyebiliriz. Bu tabiri kullanan bazı tehlikeli kişiler en büyük güvenlik açığının insanın kendisi olduğunu düşünüp, saldırılarını bizzat kullanıcının kendisine düzenlerler. Burada saldırıyı düzenleyen kişi, farklı kişiliklere bürünüp insanları kandırarak normal şartlarda alamıyacağı kişisel bilgilerinizi kandırma sanatını kullanarak kolaylıkla bizzat sizden elde edebilirler.

Peki böyle bir saldırıya mağruz kaldığımızı nasıl anlayabiliriz?

– E-mail adresinize gönderenin belli olmadığı spam mailler bir tehdit olabilir. Zararlı kod, resim içine gizlenmiş zararlı yazılım gibi…

– Kendini polis, savcı, jandarma olarak tanıtıp sizden telefon vasıtasıyla para isteyen kişiler, yani dolandırıcılık girişimi.

– Pishing: Örnek olarak; taklit edilen bir bankanın e-mail şablonuyla sizden istenen kredi kart numarası, şifresi gibi güvenli olmayan bağlantılar üzerinden gönderilen mailler.

Daha da seçenekler çoğaltılabilir, çünkü şu anda bile yeni yöntemler geliştiriliyor olabilir. Burada önemli olan kendi güvenliğimizi gene kendimizin sağlayacak olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

[single_loop]