0553 315 45 08
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Google Algoritma güncellemeleri nedir ?

11 Aralık 2022
503 kez görüntülendi

Google Yıllara Göre Algoritma Güncellemeleri

 

Google Algoritma güncellemeleri, arama motoru sonuçlarının nasıl sıralanacağını belirleyen Google’ın arama algoritmasının zaman zaman değiştirilmesidir. Google, arama sonuçlarının daha doğru ve kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak için arama algoritmasını sürekli olarak güncellemektedir.

Güncellemeler, arama sonuçlarının daha doğru ve kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak için arama algoritmasının nasıl çalışacağını belirleyen kuralları değiştirebilir.

2011-Panda Algoritma Güncellemesi

Panda Algoritma Güncellemeleri, Google tarafından geliştirilen arama motoru algoritmalarının sürekli olarak güncellenmesidir. Bu güncellemeler, arama sonuçlarının daha doğru ve kullanıcı dostu hale getirilmesini amaçlamaktadır. Güncellemeler, arama motoru algoritmalarının çalışma şeklini ve arama sonuçlarının nasıl görüneceğini etkileyebilir.

Bu güncellemede, düşük kaliteye sahip web sitelerini ayıklayıp, kaliteli siteleri kullanıcılara sunmaktadır, Bu güncelleme genel bi güncelleme kategorisine girdiği için, güncellemeden dolayı bazen sıralama kaybı yaşayan ve düşüş yaşan web siteleri mevcuttur.

2012 – Penguen Algoritma Güncellemesi nedir?

Penguen Algoritma Güncellemesi, Google tarafından geliştirilen ve web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamalarını etkileyen bir algoritmadır. Güncelleme, arama sonuçlarının daha doğru ve daha kullanıcı dostu olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Güncelleme, arama sonuçlarının daha kullanıcı dostu olmasını sağlamak için web sitelerinin arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamalarının daha iyi anlaşılmasını ve uygulanmasını amaçlamaktadır.

Aslında bu algoritma şunu amaçlamaktadır, Sitenize bağlantı veren web sitelerinin de değerlerinin iyi olmasını değerlendirmekte, size bir web sitesi link veriyorsa, sayfa değeri, web sayfasının değeri ve benzeri metrikler önemli rol oynamaktadır.

2013 – Hummingbird Algoritması nedir?

Hummingbird Algoritması, Google’ın arama motoru için geliştirilen bir algoritmadır. Bu algoritma, arama sonuçlarının daha anlamlı ve daha kullanışlı olmasını sağlamak için kullanılan bir sorgu anlayışıdır. Hummingbird Algoritması, arama sorgularının anlamını anlamaya çalışır ve arama sonuçlarının daha anlamlı olmasını sağlar. Algoritma, arama sorgularının anlamını anlamak için konuşma dilini kullanır ve arama sorgularının anlamını anlamaya çalışır. Hummingbird Algoritması, arama sonuçlarının daha anlamlı ve daha kullanışlı olmasını sağlamak için kullanılan bir sorgu anlayışıdır.
Yani genel olarak, bu güncellemde anahtar kelimeler değilde kullanıcıların arama niyetini anlayarak ona en uygun sonuçları göstermesidir.

 

2014 – Pigeon (Güvercin) Algoritması Nedir?

 

Pigeon Algoritması, bir optimizasyon problemi çözmek için kullanılan bir algoritmadır. Algoritma, bir arama alanında birkaç çözümün arasından en iyi çözümü seçmek için kullanılır. Algoritma, bir arama alanında birden fazla çözümün arasından en iyi çözümü seçmek için kullanılan bir algoritmadır. Algoritma, her çözümün değerini bir “güvercin kutusu” olarak adlandırılan bir arama alanında değerlendirir.

Algoritma, her çözümün değerini arama alanında değerlendirerek en iyi çözümü seçer. Bu güncellemede web sitelerinin coğrafi konumlarını ele larak sitenin bulunduğu lokasyona bağlı olarak günceleme sunar ve iyileştirir, bu güncellemeden genellikle GMB(Google My Businesss) sayfasındaki eksik bilgileri olan işletmeler en çok etkilenenlerdendir.

2015 – Mobilegeddon (Mobil Uyumluluk) Algoritması nedir?

Google tarafından 2015 yılında yayınlanan bir arama algoritmasıdır. Bu algoritma, mobil arama sonuçlarının daha iyi hale getirilmesi için tasarlanmıştır. Algoritma, mobil arama sonuçlarının daha iyi hale getirilmesi için, mobil uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

Algoritma, arama sonuçlarının daha iyi hale getirilmesi için, mobil uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamakla beraberinde mobil sitehızlarınıda önemli derecede etkileyen bir algoritmadır. Ayrıca, algoritma, mobil arama sonuçlarının daha iyi hale getirilmesi için, mobil uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

2016 Google Possum Algoritma nedir?

Google Possum Algoritma, Google’ın arama sonuçlarının özelleştirilmesini sağlamak için geliştirdiği bir algoritmadır. Bu algoritma, arama sonuçlarının kullanıcının konumuna ve arama terimlerine göre özelleştirilmesini sağlar. Örneğin, bir kullanıcının arama terimleriyle eşleşen sonuçların, kullanıcının konumuna yakın olanların öncelikli olarak gösterilmesini sağlar. Bu algoritma, arama sonuçlarının daha özelleştirilmesini ve kullanıcıların aradıkları şeyi daha kolay bulmalarını sağlar. Güncelleme öncelikle olarak, yerel sonuçları baz almaktadır, örneğin; işletmenizi konumunuza bağlı olarak aranılan sonuçlarda aynı konumda bulunan firmanız var ise yerel sıralamada öne çıkarır.

Mobil Hız Güncellemesi nedir?

Mobil Hız Güncellemesi, mobil cihazların web sayfalarının hızını artırmak için kullanılan bir teknolojidir. Teknoloji, web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için kullanılan özel bir algoritmayı kullanır.
Web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için kullanılan özel bir algoritmayı kullanır. Teknoloji, web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için kullanılan özel bir algoritmayı kullanır. Mobil site hızının son derece hızlı olması gerekmektedir.

 

2018 Gogle Medic Core Update algoritması nedir?

Google Medic Core Update algoritması, Google’ın arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için kullandığı bir algoritmadır. Bu algoritma, arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için çeşitli sinyalleri kullanır.
Örneğin, arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için, Google, arama sonuçlarının içeriğinin kalitesini, kullanıcıların arama sorgularına ne kadar iyi cevap verdiğini ve arama sonuçlarının kullanıcıların arama sorgularına ne kadar iyi cevap verdiğini değerlendirir. Google Medic Core Update algoritması, arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için kullanılan diğer algoritmalardan farklı olarak, arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için özellikle sağlık alanındaki arama sonuçlarını hedef almaktadır.

Bu güncelleme aslında genel olarak bahsetmek istersek, tıp ve sağlık alanındaki web siteleri için güncellendi, bu web sitelerinin itibar yönetimi olmasını gerektiğini hatırlattı.

 

Google Florida 2 Güncellemesi nedir?

Google Florida 2 Güncellemesi, Google’ın arama sonuçlarının nasıl sıralanacağını değiştiren bir algoritma güncellemesidir. Güncelleme, arama sonuçlarının daha kaliteli ve daha özgün içerikleri öne çıkarmak için tasarlanmıştır. Güncelleme, özellikle kaliteli içerik üreten web sitelerinin arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar almasını sağlamak için tasarlanmıştır. Köklü bir güncelleme diyebiliriz, bu güncellemede  en çok YMYL (Your Money Your Life) sitelerinin etkileneceğini söylemişti, bu güncellemede, finans, sağlık, hukuk ve alışveriş sitelerinin bir kısmı etkilenmiştir.

 

2019 Google Bert Güncellemesi?

Google Bert güncellemesi, Google’ın arama sonuçlarının daha doğru ve anlamlı olmasını sağlamak için geliştirdiği bir makine öğrenimi algoritmasıdır. Bert, arama motoru optimizasyonu için kullanılan bir tekniktir ve arama sonuçlarının daha anlamlı olmasını sağlamak için kullanılır.

BERT’in  asıl adının “Bidirectional Encoder Representations from Transformers” yani NLP tabanlı bir sinirsel ağ tekniğidir. Güncellemede aslında uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini arttığını görebiliriz, zaten arattığımız kelimelerin öncesine ve sonrasına gelen ek “kelimelerin” anlamını ve bağlantısını çıkarıp, size en uygun sonuçları sunan web sitesinin karşınıza getirir.
Bert, arama motoru optimizasyonu için kullanılan bir tekniktir ve arama sonuçlarının daha anlamlı olmasını sağlamak için kullanılır.

2021 – Google Page Experience Güncellemesi ?

Google Page Experience Güncellemesi, Google tarafından geliştirilen bir algoritma güncellemesidir. Güncelleme, web sitelerinin kullanıcı deneyimini ölçmek için kullanılan Core Web Vitals ölçümlerini kullanarak, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için tasarlanmıştır. Kullanıcıya ne kadar iyi değerde bir web sitesi sunduğunuz ile ilgili bir güncelleme diyebiliriz.

Bu unsurları 4 bölümde ayırırsak eğer ki;

  • Mobil Kullanılabilirlik: Web sitenizin  iyi durumda olması mobilde hiç bir hatanın bulunmaması ve tablet ve benzeri cihazlarda sorunsuz açılması,
  • Güvenlik Sorunları: Web sitenizin sayfalarında herhangi bir güvenlik sorunu olması dahilinde,
  • HTTPS Kullanımı: Web sitelerinin  iyi bir sayfa deneyimi  olarak kabul edilmesidir
  • Kullanıcılara sunulan reklamların web sitesindeki içerik, görsel ve benzeri materyallere ulaşmasını engellemesi durumunda söz konusudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

[single_loop]